Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku


Rotary Youth Exchange - Rotary klub Broumov

Zahraniční výměnné programy pro studenty středních škol

Přemýšlíš o studiu na střední škole v zahraničí? Rotary club Broumov nabízí středoškolákům v regionu jedinečnou příležitost, jak vycestovat, získat zahraniční zkušenosti, navázat nová přátelství a naučit se cizí jazyk. To vše za finanční podpory klubu a organizace Rotary Youth Exchange Czechia & Slovakia.
 

Dlouhodobé výměny 

Rotary Youth Exchange je kulturní a vzdělávací program, v jehož rámci student navštěvuje školu a žije ve 2 – 4 rodinách v hostitelské zemi. Jedná se o výměnný pobyt, což znamená, že český nebo slovenský student pobývá rok v zahraničí, a naopak zahraniční student zase rok v Česku nebo na Slovensku.
Programu se mohou zúčastnit středoškolští studenti ve věku 15 – 18,5 (výjimečně 19) let. Studenti během svého pobytu poznávají jinou kulturu, jiné názory, jiný školní systém, získávají zkušenosti, rozšiřují si obzory, významným způsobem posilují svoji osobnost a samostatnost. Naučení se jazyku hostitelské země je prostředkem, nikoliv hlavním cílem pobytu. Studenti při svém pobytu získají přátele na celý život nejen mezi svými vrstevníky, ale i v hostitelských rodinách.
 
"Můj pobyt v Atlantě v USA byl úžasný. Opravdu to byl naprosto skvělý rok a nezapomenutelný zážitek. I přes těch pár týdnů, kdy to třeba nebylo úplně dobré, se nakonec můj výměnný pobyt povedl. Mám z něj vzpomínky na celý život. A upřímně bych nejraději jela znovu."  Karla Školníková, Broumov 2023
 
Pokud vás program roční výměny mládeže zaujal a chcete o něm získat detailnější informace, navštivte web https://rye2240.org nebo pište na: zuzana.klimecka@broumovsko.cz. Nezávaznou přihlášku můžete vyplnit zde: https://bit.ly/3jYqMcu
 

ZDE si můžete přečíst článek o roční výměně studentky broumovského gymnázia Karly Školníkové v USA.

 

Krátkodobé výměny

Rodinná výměna je krátkodobou výměnou mládeže mezi dvěma konkrétními hostitelskými rodinami. Její trvání se pohybuje zpravidla mezi šesti a osmi týdny, kdy student tráví jeden měsíc doma se zahraničním studentem, a jeden měsíc v zahraničí. Může však být i delší či kratší dohodnou-li se rodiny mezi sebou. Obvykle se koná během letních měsíců. V případě, že si tak obě rodiny přejí, nebo že je třeba přizpůsobit se rozdílnému času konání školních prázdnin (například v případě výměny s Austrálií nebo Jihoafrickou republikou), je možné ji uskutečnit i v zimě.

Program je určen pro studenty ve věku od 15 do 19 let včetně.

Jako komunikační jazyk je preferována angličtina, ale jelikož se jedná o individuální pobyt, není problémem, aby během něj účastnící se student hovořil v jazyce hostující země, pokud jej ovládá.

Mezi země, ve kterých je možné rodinnou výměnu uskutečnit, patří: USA, Kanada, JAR, Austrálie, Nový Zéland, Indie, Japonsko, Mexiko, Španělsko, Portugalsko, Peru, Argentina, Jižní Korea, Tchajwan, Irsko, Brazílie, Finsko, Norsko, Francie, Německo, Švédsko, Dánsko, Island, Kolumbie, Turecko aj.

Účastníci si hradí náklady pobytu sami (letenka + pojištění). Administrativní poplatek Rotary Youth Exchange Czechia & Slovakia činí 6 500,- Kč, přičemž účastníci výměn v r. 2024 dostanou po ukončení výměny 2 500,-Kč zpět do konce roku 2024, pokud hostování zahraničního studenta proběhne bez vážnějších problémů a účastníci předloží zprávu o průběhu výměny (prezentace a článek o pobytu jak v zahraničí, tak v ČR).

Pokud vás program rodinné výměny zaujal a chcete o něm získat detailnější informace, navštivte web https://rye2240.org/vymenne-programy/kratkodobe-pobyty/rodinna-vymena/ nebo pište na: zuzana.klimecka@broumovsko.cz. Nezávaznou přihlášku můžete vyplnit zde:https://rye2240.org/vymenne-programy/kratkodobe-pobyty/jak-se-prihlasit/

ZDE si můžete přečíst report z rodinné výměny ve Finsku z roku 2023 očima studentky broumovského gymnázia Štěpánky Kohlové z Teplic nad Metují.Podpořte nás