Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Naše historie

2024

Slavíme 20 let od založení

APRB letos slaví 20 let od svého založení. 20. narozeniny budeme oslavovat postupně. V lednu jsme si zatančili na Plese pro Broumovsko pod naší patronací. 7. června se s námi můžete sejít na Dobročinném večeru pro Broumovsko a v srpnu si "nadělíme" novou inscenaci "Dobré dílo. Bouška – Opasek – Kryl". Budeme moc rádi, pokud se, nejen tam, s vámi potkáme... 
2023

Prezident Petr Pavel navštívil Broumov

Ve středu 6. prosince 2023 přijel do Broumova prezident Petr Pavel se svou manželkou Evou v rámci návštěvy Královéhradeckého kraje. Prezidentský pár si prohlédl broumovský klášter, setkal se s patrioty v klášterní restauraci U Tří růží a pozdravil se s veřejností na broumovském náměstí. 

Evropským hlavním městem kultury 2028 se staly Budějovice

Naše iniciativa kandidovat s Broumovem v soutěži Evropské hlavní město kultury 2028 přinesla Broumovu skvělé druhé místo. Na konci června 2023 vybrala mezinárodní porota vítězné město: České Budějovice. Gratulujeme a budeme se těšit na další spolupráci. 
2022

Prezidentští kandidáti diskutovali na Broumovských diskusích

Prezidentští kandidáti Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Josef Středula diskutovali o solidaritě a sounáležitosti na konferenci 9. Broumovské diskuse, která se uskutečnila ve dnech 2.–5. 11. 2022 v broumovském klášteře. Fotogalerii z konference najdete ZDE

Broumov – Evropské hlavní město kultury 2028?

Město Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028 a my jsme u toho. Ve středu 12. října 2022 proběhla na Ministerstvu kultury prezentace přihlášky - tzv. bid booku - před mezinárodní porotou. Ta nakonec do finále soutěže vybrala Broumov a České Budějovice! Gratulujeme! PS: bid booky tiskla naše Tiskárna Broumov

Učíme se humanitární pomoci

Aktivně se zapojujeme do pomoci lidem vyhnaným z Ukrajiny, kde koncem února 2022 vypukl válečný konflikt. Zajistili jsme první ubytování ve spolupracujících hotelových provozech; vyhlásili jsme dárcovskou sbírku na Darujme.cz; uspořádali jsme benefiční koncert Broumovsko pro Ukrajinu. Nadále mapujeme situaci a koordinujeme materiální pomoc. Bližší informace: ukrajina@broumovsko.cz.
 
2021

Participativní hlasování Máme rádi Broumovsko

Po krátké pauze obnovujeme grantovou výzvu Máme rádi Broumov(sko) ve spolupráci s Nadačním fondem Broumov – město kultury. Celkem se do výzvy přihlásilo 26 projektů, z nich 13 postoupilo do veřejného online hlasování, v němž byl pilotně použit nový nástroj participativního hlasování D21. 

Rekonstrukce klášterního gymnázia

Pouštíme se do rekonstrukce části budovy bývalého klášterního gymnázia, ve které se nacházejí kanceláře Agentury pro rozvoj Broumovska. 

První kroky Centra rozvoje charakteru

Námi podpořené Centrum rozvoje charakteru podniká v roce 2021 první kroky a navazuje úzkou spolupráci s Centrem etiky a rozvoje charakteru, které vzniklo téhož roku při Katedře pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Společně využíváme výstupy spolupráce univerzitního centra s Královéhradeckým krajem a vše rámuje provázanost Pedagogické fakulty, kraje a Agentury pro rozvoj Broumovska.
2020

Iniciujeme kandidaturu na Evropské hlavní město kultury

Iniciujeme přípravu kandidatury města Broumov na Evropské hlavní město kultury 2028 a spoluzakládáme Nadační fond Broumov – město kultury, který bude nositelem této kandidatury. 

Přebíráme nové hotely

Agentura pro rozvoj Broumovska přibírá do správy čtyři hotelové objekty v oblasti Teplicko-Adršpašských skal a profesionalizuje svůj hospitality tým, aby služba, kterou nabízí, byla co nejlepší.

Zakládáme Strategickou radu regionu Broumovsko

Ve spolupráci s městy Broumov, Police nad Metují, Teplice nad Metují, Společností pro destinační management Broumovska a Podnikatelským klubem Broumovska spoluzakládáme Strategickou radu regionu Broumovsko – dobrovolné okresní samosprávné území. Více informací naleznete na: srrb.broumovsko.cz.

Vzniká Centrum etiky a rozvoje charakteru - CERC

Ve spolupráci s akademiky z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové připravujeme broumovskou část fungování Centra etiky a rozvoje charakteru (CERC). Centrum bude etablovaným partnerem v oblastech výchovně vzdělávacích, vědeckovýzkumných a popularizačních aktivit zvyšujících zájem o otázky etiky a morálního charakteru.

Třikrát omezujeme provoz organizace

Během roku jsme dvakrát nuceni omezit provoz Agentury pro rozvoj Broumovska kvůli celosvětové pandemii coronaviru. Uzavíráme prohlídkový okruh, ubytování i restauraci.
2019

Slavíme 15 let existence

V roce 2019 slaví Agentura pro rozvoj Broumovska 15. narozeniny a ​klášterní zahrada zažívá největší open air koncert ve své historii. V pátek 21. června 2019 zde vystupuje česká kapela Tata Bojs a Filharmonie Hradec Králové.

Spoluzakládáme spolek Time machine Česko

Spoluzakládáme spolek Time machine Česko, který má přispět ke spolupráci vědy, výzkumu a digitálních technologií v souvislosti s evropským kulturním dědictvím v rámci České republiky. 

Zahajujeme spolupráci s Univerzitou Karlovou

Podepisujeme smlouvu o spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy, která mimo jiné Maiwaldově akademii přinese pomoc v podobě stáží univerzitních studentů.

Vzniká Dětská galerie Lapidárium

Prostory Lapidária, situované v revitalizované části kláštera, se mění v Dětskou galerii Lapidárium, zaměřenou na autorské výstavy pro děti. Kurátorem galerie je Radek Wohlmuth. První výstavou je SVĚTLO, ZVUK, PROSTOR | Katedra TUL dětem. 

Pokračuje projekt zádrže vody v krajině

Je zpracována studie zádrže vody v katastru obce Křinice, která navazuje na první model Zdoňov. Pokračuje tak navázaná spolupráce s Živou vodou - sdružením pro návrat vody do krajiny. 
 
2018

Iniciujeme založení Investičního klubového fondu Broumovsko

Iniciujeme založení Investičního klubového fondu Broumovsko, který přinese nové investice do broumovského regionu, spolu s nárůstem pracovních míst. 

Premiéry nových projektů

Koná se první setkání Literárního Café s rezidenty Literárního domku, poprvé k nám míří festival Tanec Praha a výstavou Supermarket Svět startují první interaktivní a vzdělávací výstavy v klášterním Lapidáriu. Také vydáváme ilustrovaný komiks Dobrodružný příběh broumovského kláštera a koná se premiéra naší druhé autorské divadelní inscenace Cesta Emericha Ratha. 

Přijíždí Laurence Freeman

Na návštěvu přijíždí ředitel Světového společenství pro křesťanskou meditaci, benediktinský mnich Laurence Freeman. Ten spolupracoval s jiným slavným benediktinem a autorem knih o křesťanské spiritualitě, Johnem Mainem, s nímž se podílel na organizování křesťanského meditačního společenství v Montrealu.

Otevíráme klášterní restauraci U Tří růží

V červnu otevíráme klášterní restauraci U Tří růží. Ta je součástí konceptu baroque, který spojuje atmosféru jedinečných míst po celé České republice s vynikající gastronomií zaměřenou na tradici v moderním pojetí.
2017

Podporujeme zádrž vody v krajině

Začínáme spolupracovat s Jiřím Malíkem ze spolku Živá voda – Sdružení pro návrat vody do krajiny a ochranu přírody. Startuje projekt Zádrž vody v krajině.

Prezidentští kandidáti v Broumově

4. Broumovské diskuse, pořádané naším Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov, organizují počátkem listopadu diskusní panel prezidentských kandidátů, kteří se tak vůbec poprvé scházejí společně na veřejnosti. Tématem diskusního panelu je Vize vzdělanosti. 

Kuchařův domek se mění v Literární domek

Zahajujeme spolupráci s Českým literárním centrem, díky které se původní kuchařův domek u mostu do klášterní zahrady mění v Literární domek, určený pro rezidence českých i zahraničních autorů.

První meditace pro veřejnost

Navazujeme spolupráci se Světovým společenstvím pro křesťanskou meditaci a jejím národním koordinátorem Vladimírem Volrábem a veřejnosti poprvé nabízíme ranní meditace a víkendové meditační semináře.

Příběhy našich sousedů zamířily na Broumovsko

Maiwaldova akademie našeho Vzdělávacího a kulturního centra Broumov se zapojuje do celorepublikového projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum a také do celosvětové akce Hodina Země.
2016

Vzniká fundraisingový projekt komunity klášterníků

Zakládáme nový fundraisingový web www.vstuptedoklastera.cz a spolu s ním vzniká i komunita prvních "klášterníků" - drobných podporovatelů, kteří nám pomáhají realizovat naše sny a vize. 

Zakládáme Talentový fond na podporu studentů

Jan a Marcela Školníkovi zakládají Talentový fond na podporu studentů při studijních výjezdech do zahraničí. 

Broumovsko se stává národním geoparkem

Broumovsko je zařazeno mezi národní geoparky České republiky, a to i díky úsilí Společnosti pro destinační management Broumovska, která zařazení regionu mezi české geoparky iniciovala a uskutečnila. 

Velvyslanec Andrew Schapiro v Broumově

Na návštěvu broumovského kláštera přijíždí americký velvyslanec Andrew Schapiro.

Šachy Ondřeje Kobzy v klášterní zahradě

V klášterní zahradě za Galerií Dům instalujeme šachový stolek Ondřeje Kobzy, který je znám především díky svým projektům Piana na ulici a nově také Šachy na ulici. Podobné šachové stolky již byly instalovány v 20 městech České republiky. 
2015

Otevíráme revitalizované prostory kláštera

Slavnostně otevíráme revitalizované prostory broumovského kláštera a klášterní zahrady a následný víkend otevřených dveří vítá pět tisíc návštěvníků z celé republiky. V nových prostorách otevíráme ubytování Dům hostů, interaktivní výstavu Infobod a Skriptorium – repliku středověké písárny pro vzdělávací programy.

Podporujeme vydání Hesseliova urbáře

České zemědělské muzeum vydává s naší podporou české vydání unikátní archivní památky Hesseliova urbáře.

Naši první divadelní inscenaci režíruje Radovan Lipus

Koná se premiéra původní autorské divadelní inscenace HRA-NIC-e o historii Broumovska a broumovského kláštera pod taktovkou režiséra Radovana Lipuse. Autorkou textu je Renata Putzlacher. Herecký tým je složen z profesionálů i amatérských herců z celé republiky. 

Promítej i ty

Zapojujeme se do celorepublikového projektu organizace Člověk v tísni “Promítej i ty”.

Revitalizované Lapidárium hostí první výstavu

V říjnu se koná první výstava v revitalizovaných prostorách klášterního Lapidária - putovní výstava ilustrací z knih nominovaných na výroční cenu Zlatá stuha 2015. Doprovodným programem jsou výtvarné dílny s ilustrátory. 
2014

Slavíme 10 let existence

Agentura pro rozvoj Broumovska slaví 10 let své existence. V klášteře pokračuje revitalizace objektu i klášterní zahrady, kvůli které se soutěž Broumovská klávesa dočasně přesouvá do Mikulova. 

Startuje Play Broumovsko

Do Broumova míří rozsáhlá interaktivní výstava PLAY Broumovsko tvůrce Petra Nikla, kterou koordinuje Společnost pro destinační management Broumovska. Během necelých 12 měsíců výstavu navštíví téměř 40 000 lidí z celé České republiky. 

Science Café míří s vědou do Broumova

První vědeckou přednáškou v klášterní Kreslírně se zapojujeme do celorepublikového projektu Science Café, jehož snahou je popularizovat vědu. 

První Broumovské diskuse

V klášterní Kreslírně pořádáme první ročník dvoudenní konference Broumovské diskuse na téma "Demokratická diskuse". Více informací naleznete na: www.broumovskediskuse.cz

Tiskárna Broumov rozšiřuje své působení

Tiskárna Broumov se stává chráněným pracovním místem a rozšiřuje tak své působení jako sociální firma. 
2013

Vznikají první vzdělávací programy

První školní kolektivy začínají využívat naše nové vzdělávací programy, jejichž cílem je předávat moudrost benediktinské tradice. Vzdělávacím programům se později naplno věnuje Maiwaldova akademie, založená v roce 2018.

Slavíme 800 let od příchodu benediktinů

Koordinujeme průběh oslav 800 let příchodu benediktinů na Broumovsko - součástí oslav bude putovní výstava i velká konference historiků. 

Vzniká Společnost pro destinační management Broumovska

Spolu s Dobrovolným svazkem obcí Broumovsko a Dobrovolným svazkem obcí Policko zakládáme Společnost pro destinační management Broumovska. 

Startuje velká revitalizace kláštera

V listopadu 2013 začíná díky velké dotaci EU revitalizace broumovského kláštera a klášterní zahrady – jde o největší opravu kláštera za posledních sto let. 
2012

Rozšiřujeme umělecké projekty

V klášterní zahradě je otevřena Galerie Dům – galerie současného umění a rozjíždí se klub přátel umění ArtCafé, který nabízí pravidelné multižánrové koncerty v klášterním sále Kreslírna.

Open air koncert filharmonie ve skalách

Doprovodným programem letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska, který se koná v barokních kostelích na Broumovsku, je unikátní open air koncert Filharmonie Hradec Králové ve skalách.

Přebíráme prohlídkové okruhy kláštera

Přebíráme provozování prohlídkových okruhů broumovského kláštera a v budově bývalého klášterního gymnázia otevíráme nové návštěvnické centrum a kavárnu Café Dientzenhofer.

Vzniká Tiskárna Broumov

Získáváme podporu a sociální podnik Centrum služeb Broumov buduje Tiskárnu Broumov. 
2011

Pořádáme první ročník Broumovské klávesy

Koná se první ročník mezinárodní soutěže Broumovská klávesa a ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové zahajujeme první ročník Univerzity třetího věku. 

 

Podáváme projekt na oživení kláštera

Projekt na oživení kláštera je podán a zamítnut. Připravuje se druhá verze s nižšími investičními náklady a je žádáno o podporu.

Otevíráme půjčovnu kol Specialized

V klášterní zahradě – naproti Kuchařově domku u mostu – otevíráme půjčovnu kol Specialized a začínáme udělovat značku Broumovsko, regionální produkt. 

Organizujeme první klášterní trhy

Zahajujeme organizaci farmářských a řemeslných trhů v klášterním areálu. Postupně se z trhů stává tradice a konají se zpravidla třikrát ročně – během Velikonoc, na podzim a o adventu. 
2010

Rodí se Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Opatství získává půjčku od Královéhradeckého kraje a projekt rekonstrukce se zhmotňuje dokumentací ke stavebnímu povolení. Vzdělávací a kulturní centrum Broumov má definovány své základní pilíře.

Vzniká Centrum služeb Broumov

Vzniká Centrum služeb Broumov a žádá o start-up podporu na provoz digitálního tiskařského centra jako sociální firmy (zatím neúspěšně). 

Zakládáme cestovní kancelář

Zakládáme incomingovou cestovní kancelář a projekt sportcentrum Pivovar je zastaven. 

Portál Nase.Broumovsko se osamostatňuje

Ve sklepení pod budovou bývalého klášterního gymnázia vznikají Benediktinské vinné sklepy. Rodí se také regionální zpravodajský portál Naše.Broumovsko.cz, který se odděluje od turistického webu www.broumovsko.cz.
2009

Vzniká Vize Broumovsko 2029

Iniciujeme a přispíváme k formulaci Vize Broumovsko 2029 a snažíme se být jejím nositelem.

Připravujeme rekonstrukci klášterní zahrady

Ve spolupráci s architektonickým ateliérem ADR máme k dispozici první plány na rekonstrukci klášterní Zahrady*. Novinkou v tomto roce je také vytápění budovy bývalého klášterního gymnázia. 

Člověk a svět práce

Podnikatelský klub Broumovska realizuje s naší pomocí projekt Člověk a svět práce přibližující technické obory žákům základních škol.

Sportcentrum Pivovar

Spolupracujeme s Městem Broumov na projektu Sportcentrum Pivovar, který je o něco později podán a zamítnut.
2008

Přebíráme festival Za poklady Broumovska

Od Dobrovolného svazku obcí Broumovsko přebíráme pořádání letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska, který se koná v barokních kostelích na Broumovsku. Festival získává vyšší rozpočet a profesionální dramaturgii.

Otevíráme budovu klášterního gymnázia

4. dubna je slavnostně otevřena budova bývalého klášterního gymnázia.

Pomáháme s kulturou na Broumovsku

Realizujeme kulturní program Města Broumov. 

Navyšujeme rozpočet organizace

Náš rozpočet dosahuje bezmála 5 mil. Kč za rok a krom dobrovolníků máme 7 zaměstnanců. 
2007

Otevíráme klášterní zahradu veřejnosti

Klášterní zahrada, založená v 17. století za opata Tomáše Sartoria, se 1. května slavnostně otevírá veřejnosti. Hudebním patronem zahrady se stává Stamicovo kvarteto, které zahajuje sezónu koncertem v klášterním kostele sv. Vojtěcha. 

Přebíráme péči o bývalé klášterní gymnázium

Po domluvě s Benediktinským opatstvím sv. Václava přebíráme péči o budovu bývalého klášterního gymnázia. 

Rozšiřujeme spolupráci s DSO Broumovsko

Rozšiřuje se spolupráce s Dobrovolným svazkem obcí Broumovsko v oblasti cestovního ruchu.

Návštěva prezidenta Václava Klause

Podnikatelský klub Broumovska navštěvuje na své cestě po východních Čechách prezident České republiky Václav Klaus.
2006

Rozjíždíme grant "Máme rádi Broumovsko"

Z výtěžku aukce vín je vyhlášen 1. ročník grantového programu Máme rádi Broumovsko, který podporuje vztah dětí a mládeže k broumovskému regionu.

Via Bona za firemní filantropii

HOBRA – Školník s.r.o. získává cenu Via Bona za firemní filantropii a cenu věnuje Agentuře pro rozvoj Broumovska.  

Regionální burza práce

Podnikatelský klub Broumovska spouští regionální burzu práce www.prace.broumovsko.cz.

Projevujeme zájem o pronájem klášterní zahrady

Přijímáme nabízenou možnost pronajmout si a veřejnosti otevřít zahradu broumovského kláštera a vzniká k tomu společné prohlášení.
2005

Postupně rozšiřujeme naše aktivity

Uzavíráme dohodu s Dobrovolným svazkem obcí Broumovsko na rozšíření projektu www.broumovsko.cz a vytváříme zázemí pro obnovený ochotnický divadelní soubor Wokno. 

Aktivity Podnikatelského klubu Broumovsko

Podnikatelský klub Broumovska (PKB) má 4 stálé a 9 řádných členů. Schází se jednou za 14 dní a pořádá semináře, provozuje kancelář a webové stránky www.pkb.broumovsko.cz. PKB také realizuje projekt vzdělávání středního managementu pro 45 účastníků. Vzdělávání je postaveno jako úvod do studia MBA.

K dobrovolníkům přibývají zaměstnanci

Agentura pro rozvoj Broumovska má rok po svém založení 3 dobrovolníky a 3 zaměstnance.
2004

Zakládáme Agenturu pro rozvoj Broumovska

Jan, Marcela a Vojtěch Školníkovi zakládají Agenturu pro rozvoj Broumovska. Realizujeme první kulturní aktivity převzaté od občansky aktivních lidí. Máme 2 dobrovolníky a 2 zaměstnance. Vzniká velký projekt portálu www.broumovsko.cz.

Program rozvoje Broumovska

Participujeme na formulaci Programu rozvoje Broumovska pobídnutí tehdejší starostkou Broumova Libuší Růčkovou.

Vzniká Podnikatelský klub Broumovska

Jan Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska, iniciuje založení Podnikatelského klubu Broumovska a stává se jeho předsedou. 


Podpořte nás