Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku


Kam jsem se dostala díky slovu „YES“

18. 12. 2023 - Jednu věc, kterou vám řekne každý výměnný student, Rotarián nebo i Rotexák je, že máte na všechno říct „ano“. Tak jsem se touto radou řídila a koukejte, kam všude jsem se díky tomuto slovu podívala. 

DragonCon

Byl to můj druhý týden v USA a nikoho jsem ještě neznala. Moje host rodina mě vzala na zahradní párty k jejich přátelům. No netrvalo to ani deset minut, a přiběhlo ke mně 5 čtrnácti letých dětí a všechny najednou na mě začaly mluvit. Tak mě to zaskočilo, že když se pak jedno z těch dětí zeptalo, jestli s nimi chci jít na DragonCon, bez jakéhokoliv přemýšlení, aniž bych věděla, co to vlastně je ze mě vypadlo pouhé „YES“. Tohle jediné slovo mě nakonec dostalo na obrovský průvod stovek a stovek milovníků anime, seriálů, filmů a her. V průvodu jsem si mimochodem našla kamarády, se kterými jsem se pak bavila ještě několik týdnů.

1099 schodů

I přes všechny dobré „ano“ zážitky se může stát, že si z vás někdo udělá legraci. Hned na začátku roku jsem mé host rodině řekla, že na všechno, co mi nabídnou řeknu ano, tak aby se na to připravili. Trochu se mi to ale vymstilo. U jedné rodinné večeře mi nabídli, jestli s nimi chci jet na procházku do hor. Automaticky jsem řekla ano, jenže jakmile jsem to řekla, podívali se jeden na druhéha a začali se smát. V tu chvíli mi bylo jasné, že to nebude obyčejná procházka. Neřekli mi, o co se jedná do chvíle, než jsme přijeli na místo. A já jsem s hrůzou v očích četla ceduli co říkala „Vítejte v Tellulah horách, místě pro milovníky schodů. Jestli těch 1099 schodů přežijete, přijďte si koupit suvenýr.“ Ale hele, jsem tady, živá a zdravá, a ještě k tomu mám tričko s obrázkem schodů – takže dobrý!

Charleston

Další „ano“ mě dostalo do Charlestonu v Jižní Karolíně. Z jednoslovné odpovědi na otázku, zdali chci jet na výlet s mojí host rodinou, vzniklo promeškání čtyř dnů školy, návštěva akvária, projížďka v koňském přívěsu, několik úžasných restaurací, 12 hodin v autě a desítky nových zážitků. A určitě toho vůbec nelituji. Také by se k tomu hodilo říct, že i když vám host rodina nabídne výlet, na kterém ale společně strávíte i desítky hodin v autě, určitě běžte, protože právě v tom autě, se dá budovat ten nejlepší vztah například povídáním a hraním slovních her.

Koncerty a divadla

Za celý můj výměnný pobyt jsem šla na více koncertu než kdy předtím. A všechno to bylo opět díky slovu „ano“. Několikrát za mnou přišli kamarádi nebo host rodiny, že mají lístky na koncerty anebo na jiné akce, a jestli nechci jít s nimi. Ani jednou jsem nevěděla na co jdu, kapely jsem neznala a o divadlech jsem věděla ještě méně. Tohle mě dostalo například na koncerty Wet Leg, Pretty Sick, Whitney, Ateez, NCTDrea, Kicking Edgar a mnoho dalších.

Sporty

Osobně hraji volejbal a tenis, ale o ostatních sportech nevím absolutně nic. Každopádně, po mé návštěvě USA, se ze mě „nedobrovolně“ stal sportovní fanatik. Ať už díky slovu „ano“ nebo díky snaze mých host rodin mi vysvětlit jejich oblíbený sport, jsem se dostala na desítky fotbalových her, několik zápasů amerického fotbalu, baseballové a basketbalové utkání. Stále nevím pravidla ani jednoho z těchto sportů, ale všechny návštěvy sportovních utkání jsem si neuvěřitelně užila.

Slovo „ano“ mě posunulo mnohem dál a otevřelo mi cestu k zážitkům, ve které jsem ani nedoufala.

Karla Školníková, Broumov, studentka broumovského gymnázia Podpořte nás