Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku


Rozhovor s Tomášem Končinským

6. 8. 2022 | Rozhovor s červencovým rezidentem klášterního Literárního domku. 

Aktuálně trávíte čas na literární rezidenci v klášterním Literárním domku. Na čem tady pracujete?

Pracuji na tom, abych byl lepším člověkem, a také na knize, která ještě nevím úplně přesně o čem bude a jak dopadne, ale téma je, proč já jsem já a ne někdo jiný (ale i proč někdo jiný je někdo jiný a ne právě já), takže možná že až se stanu tím lepším člověkem, bude jasno i v knize. To by byl pěkný výsledek rezidence. Pro mě i někoho jiného.

Ovlivňuje vaši práci nějak barokní prostředí a atmosféra kláštera?

Klášter je nádherný a moc se mi líbí zahrada, kde se dá občas bloumat zcela osaměle a poznávat některé z 8 milionů druhů bodavého a kousavého hmyzu, který je zde na rezidenci se mnou. Ke klášteru také patří, že každé ráno mám budíček v 5:45, když se ze stavby u mého domku ozve ostrý elektronický hlas automatického bezpečnostního zařízení a velí: VSTÁVEJ A PIŠ! A já musím poslechnout. To doma nemám. To jde asi jenom v klášteře.

Už jste stihl prozkoumat i něco z okolí Broumova a Broumovska?

Ano, vyzdvihnul bych předeveším koupaliště Koupálo v Jankovičkách, které řadím mezi dosavadní největší kulturně obohacující zážitky. A byl jsem se taky podívat ve skalách a potkal tam matku s dítětem v batohu na hrudi a druhým v závěsu na levé paži jak srdnatě slézá příkrý sráz do Kovářovy rokle s úsměvem na tváři a dobrou náladou a řekl jsem si, že život je přece jenom krásný, a to dokonce zřejmě i na Broumovsku!

V současné době pracujete mj. pro Českou televizi – chystáte nějakou zajímavou novinku? 

Od 7.9. půjde na ČT:D pořad Zvěd, který připravuji s moderátorem Vojtěchem Klingerem a režisérkou Amálií Kovářovou a měl by dětem ukázat, co je to ta evoluce a kam jsme se díky ní dostali. Natáčeli jsme v zoologických zahradách v Čechách i Německu, nechali jsme vybuchnout umělou sopku, nebo jsme strávili tři noci sami v Národním muzeu v Praze a všechno, co jsme tam viděli, jsme natočili, takže to musíte rozhodně vidět! 

Na úterý 9. srpna připravujete pro klášter workshop Cesta z ošemetna až do nepaměti. Na co se děti (i dospělí) mohou těšit? :)

Hodlám ho pojmout jako kurz zapomínání – takže pokud vás tíží nějaké přebytečné, staré, nevyhovující, nebo dokonce strašidelné vzpomínky, přijďte a společně na to zapomeneme. Budu také asi něco číst ze svých knih Cesta z Ošemetna a Do Nepaměti a možná vám přečtu i něco z toho, co jsem tu napsal a ještě to nikdo nikdy nečetl!  A kdyby si náhodou někdo chtěl koupit mou novou knížku Do Nepaměti, budu tam mít pár kusů na prodej s tak obrovskou slevou, že úplně zapomenete na to, že všechno pořád jenom zdražuje a nemáte už vůbec žádné peníze. Tak se těším, že nezapomenete přijít!Podpořte nás